Çakmak Gazındaki Tehlike

Geri

Çakmak Gazındaki tehlike çocukları ve gençleri tehdit ediyor. Özellikle son 10 yılda giderek artan uyuşturucu kullanımı ve ucuz uyuşturucuların orta öğrenim seviyesindeki okullara kadar düşmesi anne babaların uykusunu kaçırıyor. Sennetik uyuşturucular, tiner, bali, v.b. ucuz muhteviyatlı uyuşturucu maddelerin kullanımı gün geçtikçe artıyor. Şimdi bunlara bir yenisi daha eklendi. Propan. 

Çakmak doldurmak için kullanılan Propan gazı, küçük miktarlarda kullanıldığı zaman havaya dağılarak doğrudan insan sağlığına etki etmiyor. Ancak salınan miktarın arttırılması ve doğrudan solunması durumunda hızla beyine nüfuz ederek nörolojik yapıya ciddi zararlar veriyor olması çakmak gazı kullanımında dikkatli olmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor. Beyine verdiği zarar geçici bilinç dağılması ve bilinç kaybı gibi etkiler ortaya çıkartıyor. Bu da uyuşturucu maddelerdeki gibi zihinsel tesire yol açıyor. Uyuşturucu madde kullanımına meyil eden gençler, çakmak gazının bu etkisini alamadıkları uyuşturucuların yerini doldurması için kullanıyorlar. 

Propan gazı, sentetik uyuşturuculardan çok daha kısa sürede çok daha ağır hasarlara yol açabiliyor. Doğrudan beyin hücrelerine saldırarak hücre ölümü gerçekleştiriyor ve baygınlık, hafıza kaybı, beyin fonksiyonları kaybı ve hatta ölüme neden olabilecek beyin hasarlarına neden olabiliyor. 

Çakmak gazlarının okul çevrelerinde ve çocukların kolayca tedarik edebileceği alanlarda satılması mutlaka kontrol altına alınmalı. Özellikle veliler, çocuklarının bu tür maddelerle haşır neşir olduklarından şüphelenmeleri durumunda hızla müdahale etmeli. Zira geçiştirilebilecek, önemsenmeyecek bir konu gibi görünüyor olsa da pek çok sentetik uyuşturucu maddeden çok daha tehlikeli ve çok daha büyük hasarlara yol açabiliyor. 


Çakmak Gazındaki Tehlike, özellikle çocukları ve gençleri tehdit ediyor, kolay tedarik edilmesi, farklı amaçlar için kullanılmasını tetikliyor

Çakmakcı Ticaret ve Lüks Hırdavat Toptancılığı | 2024