İlk Clipper Çakmak

Geri

İlk Clipper Çakmak üretimlerinden birini sizin için bulduk, inceledik ve gördükke aslında değişen pek birşey olmamış. Dünya"nın ilk endüstriyel doldurulabilir metal çakmağını üreten Clipper Çakmak, 70"li yılların başında üretildiğini tahmin ettiğimiz bir modeli ile karşımızda. Yoğunlukla metal ve bakır rengindeki Clipper Çakmak modeli, Clipper markasının tasarımına ne denli sadık kaldığını gösteriyor. Aradan geçen yarım asıra rağmen tasarımı neredeyse aynı, konsepti hiç değişmemiş ve ilk bakışta markasını çağrıştıran bir çakmak olarak dikkat çekiyor. 

İlk Clipper Çakmak üretimi 1959 yılında Puig ailesi tarafından gerçekleştirilmişti. Ardından geçen 10 yıl Clipper markasının büyümesi, metal çakmakların rağbet kazanması, endüstriyel tekniklerin gelişmesi ile çakmak tüketiminin ivme kazanması ile devam etti. Artık çakmaklar daha ucuz ve daha hafif malzemeden üretiliyor. Ancak daha kısa ömürlü ve çok arıza verme olasılığına sahip. Ancak Clipper çakmak bu alandaki başarısı ile tüm rakiplerinden ayrılıyor. Bugün, yoğun kullanım stres testlerine tabi tutulan clipper çakmaklar, diğer çakmaklar gibi ucuz ancak onlardan çok daha kaliteli ve uzun ömürlü. 

İlk Clipper Çakmak ürününde dikkatimizi çeken en önemli özellik çakmak taşı değirmeni olacaktır. Dikkat edeceğiniz üzere yuvarlak değirmenin altıgen köşesi bugün bile halen kullanılan ve Clipper çakmaklarda sıkça rastlanan bir kullanım opsiyonu. Parmağın merdaneyi daha kolay kavraması ve daha kolay kıvılcım üretilmesini sağlayan bu ergonomik tasarım, görünüyorki günümüzden yarım asır önce düşünülmüş. 

Clipper Çakmaklar ile ilgili makaleler ve bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin. 


İlk Clipper Çakmak üretimlerinden birini sizin için bulduk, inceledik ve gördükki değişen pek birşey olmamış

Çakmakcı Ticaret ve Lüks Hırdavat Toptancılığı | 2024