İlk Metal Çakmak

Geri

İlk Metal Çakmak ile günümüz teknikleri ile daha kompakt hale gelen çakmaklar arasındaki evrimi gözler önüne seriyor. Aslında çalışma mekanizması hemen hemen aynı. Yani tekniği, küçük değişiklikler olmakla birlikte aslına sadık kalınarak devam ede gelmiş. 1900"lü yılların başında üretilen bu ilk metal çakmak, çakmak taşı haznesindeki taşa minik bir metal değirmen ile sürterek kıvılcım üretiyor, gazın fitil ve pamuk ile muhafaza edilmiş ucuna temas ederek ateşi üretiyor. 

Görüntüsü oldukça mistik ve otantik. Taşımasıda pek kolay değil. Zira çakmak taşı değirmeninin cebinize sürtmesi ve elbisenizi yırtması muhtemel. Bu tür çakmaklar daha çok masanın bir köşesinde ya da ateşleme mekanizmalarının üzerinde sabitlenerek kullanılamkatydı. Daha çok endüstriyel bir havası olması onu dahada gizemli yapmıyormu zaten. 

İlk Metal Çakmak türevlerinden günümüze kadar, manyetik ateşlemeli çakmakları saymazsak değişen pek birşey olmadığını görebiliyoruz. Günümüzde halen en çok kullanılan model olan taşlı çakmaklar gibi tek hamle ile yanabiliyor ve kolayca söndürülebiliyor. Tabiki tekrar tekrar doldurulabilir olması en temel gereksinimi. Retro endüstriyelin yeni gözdesi olan antik çakmak modelleri günümüz teknikleri ile aslına sadık kalınarak yeniden üretilmeye başlandı. Aslında bu gördüğünüzde aslına sadık kalınarak üretilen çakmaklardan biri. Ancak bu haliyle bile olabildiğince mistik ve ilgi çekici. 

Böyle bir çakmağa sahip olmak istiyorsanız işiniz biraz zor. Zira daha çok yurt dışında, butik markaların ve küçük çaplı girişimcilerin ürettiği bu çakmaklar ülkemizde pek rağbet görmüyor. Belki yurt dışı seyahatlerinizden birinde rastlarsanız mutlaka birtane edinin. Zira fevkalade ilgi uyandıran ve kullanıcısına enteresan hisler yaratan bir çakmak olduğu resminden bile kolaylıkla anlaşılabiliyor. 

 


İlk Metal Çakmak, çakmak üretiminin ilk meyvesi olarak tarihe geçmiş, antika niteliği taşıyan türünün ilk örneği metal çakmak

Çakmakcı Ticaret ve Lüks Hırdavat Toptancılığı | 2024