İlk Doldurulabilir Clipper Çakmak

Geri

Medeniyetin ateşin keşfi ile başladı düşünülür. Kürkü olmayan, soğu karşı doğal bir imkanı bulunmayan insanoğlu, ateşi bulduktan sonra hayatta kalma kabiliyetlerini geliştirerek buzul çağının hayatlarını tehdit eden soğuğundan korunmuşlar ve hayatta kalmaktan daha az korkmanın da etkisiyle medeniyetlerini inşa etmek noktasında çaba sarf etmeye başlamışlardı. Öyle ya, soğuktan donmakta olan biri yaşadığı mağaranın duvarına resim çizmeyi düşünebilirmiydi?

Ateş önceleri meşakkatli yöntemlerle ortaya çıkartılıyordu. Zamanla çakmak taşı ve kav keşfedildi. Birbirine sürtünerek kıvılcım üreten madeni taşlar insanoğlunun yanından ayırmadığı araçlardan biri oldu. Elbette yakılan ateşin kıymeti de büyüktü. Bir ateş yakıldıysa ve tekrar kullanılma ihtimali varsa söndürmek iyi bir fikir değildi.

İnsanoğlu kendi medeniyeti adım adım yükseltirken teknik imkan ve kabiliyetlerini arttırmayı başardı. Artık ateş yalnızca ısınmak için değil aydınlatma ve vahşi hayvanlardan korunma amacıyla da kullanılmaya başlanmıştı. Ateş faydaları nispetinde tehlikeliydi de. Bu durumu fırsata çeviren insanoğlu, artık ateşi savaşlarında da kullanmaya başladılar.

Medeniyet tarihi boyunca geçen her yüzyıl, ateşin önemini daha da arttırdı. Isınma, pişirme, aydınlatma, savaş derken ateş dört bir yanımızı sardı. İhtiyaçlarımız arttıkça ateşe daha çok muhtaç olduk, onu daha çok sevdik. 20. Yüzyıla geldiğimizde ateş her an ihtiyaç duyabileceğimiz bir araç halini aldı ve cebimize kadar girdi.


İşte bu gördüğünüz insanoğlunun ürettiği ilk portatif cep çakmaklarından biri. Görüntüsü ilkelmiş gibi görünüyor olabilir ancak kullanıldığı devirlerde bir teknoloji harikasıydı. Gaz yağı ya da alkol doldurularak ateşleme fitiline uygulanan kıvılcım vasıtasıyla ateş üreten bu teknoloji harikası alet yeni ve büyük bir sektörün ortaya çıkmasını sağladı.

1920’lerden itibaren ivme kazanan sanayi devrimi hayatımızı kolaylaştıran araçların üretimini daha kolay ve daha ucuz hale getirdi. Prototipini gördüğünüz bu çakmak sadece 10 yıl içerisinde ilkel hale geldi ve şu gördüğünüz çakmağa dönüşü verdi.

Bu çakmaklar gaz haznesindeki yanıcı maddeyi fitil ile incelterek kıvılcım ile ateşi oluşturan bir mekanizmaya sahiplerdi. Bu teknik oldukça pratikti. Kolay onarılabiliyor ve değiştirilebiliyordu. Bu sebeple uzunca bir süre bu yöntem kullanıldı. Ancak yenilik ve inovatif çözüm peşinde koşan müteşebbisler çakmağın kullanımını nasıl daha kolay hale getirebileceklerini düşünerek yeni bir devrime imza attılar. Propan gazlı çakmaklar.Bu gördüğünüz Dünya’nın ilk propan gazlı çakmağı. Propan gazı laboratuar ortamında geliştirilen bir gazdı. Ancak kullanımı çok pratik ve kolaydı. Kendisine basınç uygulanınca sıvı, basınçtan kurtulunca gaz halini alan bu gaz çakmak üretimi için idealdi. Zaten çakmak teknolojisinde yeni bir devrimin de zamanı gelmişti. İşte Dünya’nın ilk propan gazlı çakmağı. 

Çakmak üretiminde yeni teknik ve yöntemler de geliştirilmedi değil. Ancak propan gazlı çakmak fikri öyle muhteşem bir yöntem kullanıyordu ki teknolojiler değişse de bundan vazgeçmek mümkün olmadı. Örneğin günümüzde çakmaklar usb üzerinden elektrikle şarj edilebilir hale geldi. Ancak hiçbiri propan gazlı çakmakları tahtından etmeyi başaramadı.Propan gazlı çakmaklar çakmak kullanım kültürünü de değiştirdi. Artık çakmakları doldurmak için gazyağı dökmüyor propan gazı ile dolduruyorduk. Bu yöntem hem ucuz hem daha uzun süre kullanım imkanı sağladı. Elbette propan gazının kullanımı da yaygınlaştı. Pek çok kişi hatırlar, çakmak gazı doldurmak eskiden bir meslekti. Clipper Çakmak bu alanda ürettiği ilk çakmak modeli ile hem propan gazlı çakmakların kullanımını arttırdı hem de sektörün en büyük çakmak üreticilerinden biri haline geldi. 


Clipper Çakmak, propan gazlı çakmakların henüz kullanılmaya başlandığı yıllarda ürettiği çakmak modelleri ile tasarımındaki özgünlük, ürünündeki kalite ve marka bilinirliği ile halen kullanıcıların beğenisini topluyor.


Clipper Çakmak, propan gazlı çakmakların henüz kullanılmaya başlandığı yıllarda ürettiği çakmak modelleri ile tasarımındaki özgünlük, ürünündeki kalite ve marka bilinirliği ile halen kullanıcıların beğenisini topluyor

Çakmakcı Ticaret ve Lüks Hırdavat Toptancılığı | 2024