Kampçılar İçin Çakmak Taşı

Geri

Özgür ruhlu tabiat aşıkları için kolay, portatif ve olmazsa olmaz bir araç; Magnezyum Çakmaklar. Diğer adıyla kamp çakmağı ya da çakmak taşı. 

Gazlı, fitilli ya da yağlı çakmaklar yahut kibrit bir kampçı için araç değil risktir. Kimi zaman amansızca yağan bir yağmur, kimi zaman sert darbelerle sarsılan kamp çantanız teknolojisi ne olursa olsun hayati önem taşıyan ateşi üretebileceğiniz bu küçük aracı tehlikeye atar. İyimser olur ve hiçbir badireyle karşılaşmadığınızı düşünürsek bile gazı yahut taşı bitebilir, arıza yapabilir, sizi bir şeklide yarı yolda bırakabilir. Bu nedenle profesyonel kampçılar asla yanlarında çakmak taşımazlar. Taşısalar bile bu tek alternatif olmaz.

Eğer profesyonel bir kampçıysanız zaten biliyorsunuzdur. Ancak yarı amatör bir doğa hayranıysanız, uzun sayılabilecek doğa seyahatleri planlıyorsanız ateş yakmak için tüm zor şartlarda kullanabileceğiniz yegane araç magnezyum çakmak taşlarıdır. Bu taşlar küçük bir sürtme hareketiyle muazzam kıvılcımlar üreterek ateş üretebilmenizi sağlar. Evet, gazlı ya da fitilli çakmaklar gibi tek hamlede kolayca bir ateş üretmezler. Ancak suyun içine soktuktan, taşların altında kaldıktan sonra bile üzerine düşen vazifeyi yaparak ihtiyaç duyacağınız kıvılcımı mutlaka üretirler. 

Magnezyum çakmak taşlarının kullanımı oldukça basittir. Öncelikle kav olarak adlandırılan kuru çalılar, yaprak parçaları yada kuru otlarla bir avuç kav meydana getirin. Ateş aldıktan sonra oluşan küçük ateşi arttırmak için çalı parçaları ve odunları nizami bir şekilde yerleştirin. Çakmak taşınızı ve sürtme metalinizi kolay ateşlenebilecek kavınızın üzerinde sürterek ortaya çıkan kıvılcımların kava temas etmesini sağlayın. Kav kısa sürede kıvılcımlardan gelen ısıyı ateşe dönüştürecektir. Biraz üfleyip harladıktan sonra yanmaya başlayan kavı orun parçalarının içine koyun. Tıpkı binlerce yıl önceki atalarımızın yaptığı gibi ateş yakmış olmanın keyfine varacaksınız. O artık sizin ateşiniz olacaktır. 

Magnezyum çakmak taşları binlerce kez ateş yakmanıza yetecek kapasitededirler. Genellikle 10-15 cm uzunluğunda biri magnezyum biri metal iki çubuk materyalden oluşurlar. Bu iki materyali birbirine sürttüğünüz zaman kıvılcımlar saçılır ve bu kıvılcımları kavla ateşe dönüştürebilirsiniz. Isı, nem, su, darbe, v.b. zorlu etkenlere karşı çok dayanıklıdırlar. Kırılması durumunda bile kırılan parçalardan kıvılcım üretebilirsiniz. kullanımı oldukça güvenlidir. Yalnızca kıvılcım ürettiği için tehliklei bir yangına sebebiyet vermez. Kesici ya da delici değildir. Kamp çantanızın herhangi bir yerine sığar. Magnezyum çakmak taşlarını tedarik etmenizde oldukça kolaydır. Kamçılık malzemeleri satan herhangi bir mağazadan tedarik edebilirsiniz. İnternet üzerinden de satışı söz konusudur. 

Evet, artık kampa çıkarken ya da kimsesiz bir adaya düşdüğünüz zaman yanınıza almanız gereken üç şeyden birini artık biliyorsunuz. 


Magnezyum çakmak taşları binlerce kez ateş yakmanıza yetecek kapasitededirler ve darbeye, ısıya, suya ve benzeri çevresel etkenlere karşı kullanılabilirliğini yitirmezler

Çakmakcı Ticaret ve Lüks Hırdavat Toptancılığı | 2024