USB Çakmak

Geri

USB Çakmak fikri çakmak sektörünün yeni gündemi. Hızla elektronikleşen ve etrafı teknoloji tarafından kuşatılan günümüz tüketim ürünlerine çakmaklarda girdi. İnsanlık tarihinin en eski teknolojisi olan ateş ile en yeni teknolojilerinden biri olan elektronik ortak paydada buluşuyor. Peki usb çakmaklara duyulan ilgi yalnızca iyi bir fikir olması ve enteresanlığı hasebiylemi yoksa gerçekten bir ihiyacı karşılamaya yönelik küçük çaplı bir devrimmi? 

USB Teknolojileri son 20 yıldır hayatımızın her alanında kendisini hissettiriyor. Bir zamanlar klavye, mouse, v.b. çevresel birimleri bilgisayar ile bağlantılı hale getirmekten daha fazlasını yapamayan bu teknoloji günümüzde cep telefonlarımızdan otomobil ısıtıcılarına, müzik çalarlardan oyuncaklara kadar çok geniş bi segmentte kullanılıyor. Elbette USB bu tür amaçlar için geliştirilmedi. Ancak bilgisayar teknolojileri alanındaki kullanımı hızla arttığı için bilgisayarlarımızın hayatımızdaki rolü güçlendikçe bu teknolojiye daha sık rastlıyor, daha kolay erişebiliyoruz. Bu durum USB teknolojisinin farklı amaçlar için kullanılabilmesi fikrini öne çıkarttı. 

USB Nedir

USB Çakmakların nasıl çalıştığını anlayabilmemiz için öncelikle Usb teknolojisini idrak etmemiz gerekiyor. USB, Universal Serial Bus yani Evrensel Seri Taşıyıcı, yani küresel veri iletişim yöntemidir. Bilgisayar üreticileri, veri iletişimi için farklı yol ve yöntemler kullandıkça ortaya bir keşmekeş, bir uyumsuzluk çıkmaktaydı. Bu durum hem bilgisayar üreticileri hem de çevresel birim üreticileri için bir sorun haline gelmeye başlayınca ortak bır teknoloji üzerinde birleşmeye karar verdiler. 1996 yılında ilk üretimi ve entegrasyonu gerçekleştirilen USB bağlantılar ile klavye, mouse, printer, scanner, v.b. bilgisayar yan ürünleri artık tek bir yöntem ve ortak bir bağlantı türü ile kullanılmaya başlanabilecekti. 

İlk Usb uygulaması 5 volt ve 500 miliamper enerji gücü üretiyor, bu gücü alan çevresel birim, aldığı güç ile veri iletişimini gerçekleştiriyordu. Günümüzde bu teknoloji 900 miliamper gücüne kadar çıkartıldı. Bu enerji iletimi önceleri yalnızca çevresel birimlerin beslenmesi için kullanılıyordu. Ancak elektrik elektriktir düşüncesinden hareketle akıllı telefonların veri iletişimi için kullandıkları bu bağlantı yöntemi aynı zamanda şarj amacıylada kullanılabileceği için hem şarj hem veri iletimi için ortak bir bağlantı halini aldı. Cep telefonlarının kullanım alanı genişledikçe prizden usb dönüştüren aparatların kullanımı arttı ve artık usb bağlantısı bir enerji kaynağı haline geldi. 


USB Çakmak Nasıl Çalışıyor?

Usb çakmakların çalışma mantığı oldukça yalın ve basittir aslında. Usb bağlantısı ile aldığı düşük volttaki enerjiyi yine küçük ebatlardaki bir akü ile muhafaza ediyor, bu enerjiyi bir buton vasıtasıyla küçük bir rezistansa aktararak elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştürüyor. Çapı 1 cm"den daha az olan bu rezistans dairesi bir ısı kaynağı oluşturarak tütün, kağıt, v.b. parçaları tutuşturabiliyor.

Ebatları normal bir çakmaktan daha büyük olmayan Usb çakmaklar herhangi bir akıllı telefon şarjı ile doldurulabiliyor, herhangi bir bilgisayara bağlanarak birkaç saatlik şarjla kullanılabilir hale gelebiliyor. Aslında normal çakmaklara göre daha hafif ve daha portatif olmakla birlikte henüz yeni yeni üretilmiş olması hasebiyle derin bir kullanıcı deneyimine sahip değil elbette. 

Peki usb çakmaklar gerçekten kalıcı ve kullanışlı bir ürün olarak varlığını devam ettirebilecekmi? Aslında pek mümkün görünmüyor. Zira elektronik devrelerden oluşan bir mekanizma dolaylı bir yol izleyerek bize istediğimizi veriyor. Bu da yüksek maliyet ve olası arıza riskleri gibi dezavantajlar olarak karşımızda duruyor. Evet, en önemli unsur maliyet. Zira birkaç TL"ye tedarik edebildiğimiz klasik metal ve plastik çakmaklarla rekabet edebilecek bir maliyet söz konusu değil. En ucuz ve haliyle en düşük kaliteli usb çakmağın fiyatı takriben 20-30TL aralığında değişiyor. İçerisinde barındırdığı elektronik devrelerin rutubet, ısı, aşınma, v.b. etkilere ne kadar dayanabileceği ise bu ürüne kuşkuyla yaklaşmamız için yeterli bir sebep teşkil ediyor. 

Aracınızın içerisinde unuttuğunuz bu çakmağın güneşe maruz kalması içerisindeki küçük bataryayı olumsuz yönde etkileyecek, şarj ederken zamanında çıkarmamanız elektronik devrelerin fazla ısınmasına sebep olabilecek, düşme, üzerine oturma, v.b. fiziksel etkilere maruz kalması durumunda ise yeterli muvakemeti göstermeyeceği kesin olan bu ürünün şimdilik fantastik bir inovasyon ürünü olduğunu kanıksamakla yetineceğiz. 


USB Çakmak yeni bir fikir ve inovasyon olarak sektöre girdi, hızla beğeni topladı, peki kalıcı bir ürün olabilecekmi? Usb çakmakları sizin inceledik ve normal çakmaklar ile aralarındaki farkları kıyasladık

Çakmakcı Ticaret ve Lüks Hırdavat Toptancılığı | 2024