Metal Çakmak

Geri

Metal Çakmak ürünleri bir dönemin vazgeçilmez aksesuarları olmuşlardı. Genellikle altın sarısı varaklı renkleri ile altınvari bir görünüm sunan, ince ve şık tasarımı ile her kullanıldığında kendisine baktırmayı bilen metal çakmaklar endüstriyelleşmenin etkisiyle yerini plastik çakmaklara bırakmış olsalarda halen şık bir aksesuar, kullanışlı bir araç olarak rağbet görmeye devam ediyor. Özellikle Zippo kültürünün tekrar canlanması ile metal çakmaklara yönelen sektör, metal çakmak çeşitlerininde artmasıyla her zevke ve tercihe uyguna lternatifler üretir duruma geldi. 

Metal Çakmaklar sadece birer çakmak olarak addedilmiyor elbette. Metal çakmaklar aynı zamanda bir hediyelik eşya bir masaüstü dekorasyon aracı hatta bir kişilik göstergesi haline gelebiliyor. Özgür bir ruhunuz, doğaya düşkün bir yanınız varsa Zippo kullanır, 70"lerin ruhunu yaşayan bir retroboy iseniz masa çakmağı kullanır, sıradanlıktan uzak kişiliğinizi yansıtmak istiyorsanız marjinal tasarımlara sahip bir metal çakmak kullanırsınız. Hatta nostaljiyi yaşamaktan keyif alıyorsanız metal muhtar çakmaklarıyla dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. 


Metal Çakmak Modası

Metal Çakmak modası özellikle 60"larda ve 70"lerde oldukça popülerdi. Genellikle pirinç malzemeden yapılan metal çakmaklar at, silah, hayvan v.b. sembollerle hem gülümseten tasarımlar kullanılır hem de geniş gaz hazneleriyle uzun yıllar kullanılabilir özelliklerine sahip birer ürün olarak dikkat çekerdi. Peki ne olduda metal çakmaklar yerini plastik çakmaklara bıraktı?

Aslında bu kırılma 90"larda yaşandı. 80"li yıllarda üretimi artan plastik çakmaklar her halükarda metal çakmaklar kadar tercih edilmiyorlardı. Zamanla maliyetin düşük olması hasebiyle satış oranları artsada metal çakmaklar her zaman daha çok tercih edilir durumdaydılar. Ancak 90"lı yıllarda ülkemizde yeni bir marka, marjinal bir reklamla sektörün kritiklerini değiştirdi. Tokai markalı bu ürün esprili üslubu ile metal çakmakların daha uzun ömürlü olduğunu vurgulayarak tüketicinin beğenisini topladı ve satış rakamları hızla arttı. 

2000"li yıllardan sonra ise metal çakmakların satış rakamları oldukça düşüktü. 2010 yılından itibaren tekrar artan metal çakmak trendi sektörün yeniden metal çakmağa doğru ivme kazanmasına yol açtı. 

Neden Metal Çakmak?

Aslında hem metal çakmaklar hem plastik çakmaklar aynı amaca fazlasıyla hizmet ediyorlar. Ancak çakmağını bir aksesuar olarak kullanmak isteyen tüketiciler metal çakmakların sunduğu avantajdan vazgeçiyorlar. Artık kol düğmeleriyle kombin edilen metal çakmaklardan bahseder olmamız bu nedenle şaşırtıcı değil artık. Metal çakmakların uzun mürlü oluşları elbette tercih nedenlerinden biri ancak metal çakmaklar her zaman bir tarz unsuru olmuştur.

Çevreye Duyarlılık

Metal çakmaklar, plastik çakmakların sunduğu avantajların yanında çevreye duyarlılık bakımından önemli bir artıya sahiptir. Plastik çakmakların muhteviyatında fosil yakıt artıkları olması nedeniyle özellikle kullanılıp atılan çakmakların çevreye verdikleri zarara dikkat çekmek durumundayız. Genellikle ucuz olmaları bakımından tekrar doldurulmayan plastik çakmakların çöpe atılması ve bu çöplerin doğa tarafından içselleştirilmesi çevresel faktörler dikkate alındığında önemli bir sorun teşkil eder. Metal Çakmaklar genellikle tekrar tekrar doldurularak kullanılır. Bu nedenle çevreye atık bırakmazlar. Atılsalar bile doğa aslında kendisinin bir parçası olan bir elementi yani metali kabul edecektir. Ancak plastik için durum böyle değildir. Plastik çakmaklar tabiat tarafından binlerce yılda ancak moleküllerine ayrılarak tabiata karışırlar. Bu da çevre kirlenmesi söz konusu olduğunda önemli bir kusur olarak ortay açıkar. 

Çakmakcı Ticaret Metal Çakmakları

Çakmakçı Ticaret, Metal çakmak segmentinde pek çok ürün çeşidi sunmaktadır. Gerek retro çakmaklar, gerek plastik çakmak ebatındaki çakmak ürüleri ile metal çakmak tercihinden vazgeçmeyen kullanıcılar için farklı renk ve model seçenekleri ile müşterilerinizin beğenisini kazanacak ürünler sunmaya özen gösterir. 

 


Metal Çakmak, şıklığın zarafetin, özgürlüğün simgesi, çakmağa değer veren, çakmağın değerini bilenlerin tercihi

Çakmakcı Ticaret ve Lüks Hırdavat Toptancılığı | 2024