Plastik Çakmak

Geri

Plasik Çakmak ürünleri ile çakmaklar hayatımızda daha çok yere sahip hale geldi. Ucuz olmaları, tekrar doldurulabilir olmaları ve kullan at hale gelmeleri elbette çakmak tüketimini arttırarak kibirt kullanımını büyük ölçüde azalttı. Tüm bunların yanında plastik malzemenin getirdiği avantajları optimum düzeyde kullanabilen plastik çakmak üreticileri farklı renk, desen ve çok sayıda çeşit ile metal çakmakların kullanım segmentinide oldukça daralttı.

Endüstriyel Üretim 

Plastik Çakmaklar, gelişen teknolojinin endüstri sektörüne sağladığı ivmeden önemli ölçüde etkilendi. Plastik malzemenin sertleştirilmesi ve şekillendirilmesi endüstriyel alandaki gelişimlerle daha ucuz, daha hızlı ve daha pratik hale gelince hem çakmak üretiminde plastiğin kullanımı arttı hem de plastik malzemenin kolay şekillendirilebilir yapısı ile pek çok tasarım ve model alternatifi beraberinde sürükledi. Metal çakmaklardaki üretim bantlarına nispeten plastik çakmaklar tek bir makine ve banttan kolayca üretilebilir olması çakmak üreticilerini sürüm konusunda tetikledi ve plastik çakmaklar zamanla metal çakmakları tahtından indirerek en çok tercih edilir ürün tipi haline geldi. 

Plastik Çakmaklar Daha Ucuz ve Daha Kolay

Tüketicilerin plastik çakmak kullanımına teşvik eden en önemli kritik şüphesiz daha ucuz olmasıydı. Çakmağa sadece bir araç olarak bakan ve ihtiyacını karşılamasından daha fazlasını önemsemeyen tüketiciler, kolayca satın alarak kullandıktan sonra atabileceği Plastik Çakmakları tercih etmeye başladılar. Üstelik plastik çakmakların üretimi olduğu kadar tüketimide çok daha kolaydı. Tek bir hamle ile kolayca yanan çakmaklar metal çakmaklardaki kapak açma, çakmak taşı yakma mekanizmalarını ayrı ayrı kullanmak zorunda kalmıyorlardı. Tüm bu kullanım kolaylıkları plastik çakmakları daha tercih edilebilir ürünler haline getirdi.

Plastik Çakmakların en önemli avantajlarından biri de çakmak taşına mecbur olmamalarıydı. Yıllardır süre gelen alışkanlık ile gazı ya da yağı tutuşturmak için çakmak taşı kullanılmaktaydı. Ancak plastik çakmaklar, endüstriyel tekniklerin gelişmesi ile oldukça iyi bir alternatif bulmuşlardı. Manyetik enerji ile ortaya çıkartılan elektrik kıvılcımı ile bu iş kolayca halledilebiliyordu. Üstelik değiştirilmesine gerek kalmıyor, uzun kullanım ömrü ile çakmağın ömründen daha uzun bir kullanım ömrüne sahip olan manyetik kıvılcım mekanizması ile işler çok daha kolay görülebiliyordu. 

Manyetik elektrik tekniği metal çakmaklar içinde kullanılmaya teşebbüs edildi ancak metali iletken olması bu işi oldukça güçleştiriyordu. En azından kıvılcımın üretileceği alanda plastik kullanımını zorunlu hale getiren bu teknik metal çakmaklarda çakmak taşı kullanımını kaçınılmaz hale getirdi. Plastik Çakmaklar ise manyetik kıvılcım üreten "manyeto" aparatı ile kullanım kolaylığı bakımından hep bir adım önde oldu. 

Plastik Çakmak ve Propan Gazı

Plastik Çakmaklar yalnızca çakmak taşı kullanımını değil alışıla gelmiş bazı diğer araçların kullanımlarınıda inovatif çözümlerle değiştirdi. Metal çakmaklarda kullanılan kıvı gaz, havaya karışıyor, pamuk ve iple muhafaza edilmeye saklanmaya çalışılsada her yandığında ortaya çıkan koku ve havaya karışmasına mani olunamayan gaz nedeniyle sık sık doldurulması gerekliliği ortaya çıkıyordu. Plastik Çakmak ürünleri bu alışkanlığıda bertaraf ederek kendisine özgü bir yakma ve kullanma mekanizması geliştirdi. Hem çakmak taşı kullanmıyor hem de metal çakmaklarda olduğu gibi sıvı gaz ile çalışmak zorunda kalmıyordu. Sıvı gaz yerine propan gazı denilen ve atmosfere karışmadığı, basınca maruz kaldığı taktirde sıvı halde galan, basınçtan kurtulunca ise hızla yanıcı bir gaz haline dönüşen bu yeni yakma yöntemi çakmağın doldurulma ihtiyacını da oldukça uzattı. Plastik muhafaza içerisinde basınç altında tutulan propan gazı az miktarda basınçtan kurtarılarak ve ayarlanarak alevin boyutu belirlenebiliyor, böylelikle kullanılmayan gazın sızması engellenerek dolum ihtiyacı metal çakmaklara nispeten yaklaşık 30 kat artıyordu. 

Plastik Çakmaklarda Devrim 

Plastik Çakmak kullanımı 1970"lerden günümüze kadar istikrarlı bir yükselişle artmıştı. Ancak 90"larda yaşanan bir kırılma plastik çakmak sektörüne fevkalade bir ivme kazandırdı. Bu tarihe kadar taşlı ve düşük kalitede kabul edilen plastik çakmaklar, manyetik kıvılcım tekniğinin hat safhaya ulaşması ve çok daha kaliteli üretimin sektörde bir prensip haline gelmesi ile metal çakmakların tahtını derinden sarstı. Üstelik bu teknik avantajların başarılı bir reklam propagandası ile rağbeti arttırması metal çakmakları belkide bir daha sahip olamayacağı tahtından indirmeye yetti. Artık Plastik Çakmaklardaki "kalitesiz" imajı ortadan kalkmış, bozulma ve bakım ihtiyacı olmayan, kolayca doldurulabilen ve doldurulduğu zaman uzun süre kullanılabiler, tüm bu avantajları ise daha düşük fiyatlar ile tüketiciye sunan plastik çakmaklar tartışmasız olarak liderliğe oturmuştu. 

Plastik Çakmağın İcadı

Plastik Çakmağın icadı aslında bir mevhum olarak kendisini koruyor. İlk olarak hangi markanın nezaman üretim yaptığını bulmak bile mümkün görünmüyor. Zira bu konuda bir lisans koruması söz konusu olmadığından arzu eden kendi yöntemleri ile plastik çakmak üretimi yapabiliyor. Ancak bilinen en eski plastik çakmak markası Clipper adlı bir İspanyol markasıydı. 1980"lerde fabrikasyon üretime geçen Clipper, ilerleyen yıllarda üretimini hızla arttırmış, pazarda önemli bir paya sahip hale gelerek tüm Dünya"da bir marka haline gelmişti. İlk doldurulabilir çakmağı üreten Clipper, 1959 yılında başladığı üretim serüvenine halen devam ettirerek sektöründeki lider firmalar arasındaki yerini koruyor. 

Mutfaklarda Plastik Çakmak

Plastik Çakmak, hayatımızın her alanında olduğu gibi mutfaklarda da baş köşeye kurulmuş durumda. Ocaklarla entegre edilmiş otomatik çakmakları mevzu bahis etmezsek klasik gazlı ocaklarda muhakkak bir plastik çakmak bulundurulur. Mutfak için özel olarak üretilen çakmak modelleri ile gazın tutuşma anında elinizin yanması gibi risklere karşı özel olarak geliştirilen plastik mutfak çakmakları, ucuz ve uzun süre kullanılabilir olmaları gibi avantajları sayesinde mutfaklarımızdaki kibritin yerini almış bugün kibrit kullanımı neredeyse ortadan kalkmıştır. 

Çakmakçı Ticaret Plastik Çakmak Ürünleri

Çakmakçı Ticaret, ithalatını yaptığı ve satış ağı üzerinden bayilerine ulaştırdığı çakmak ürünleri arasında plastik çakmaklarda geniş bir alternatif ve ürün yelpazesi sunmaktadır. Birbirinden farkıl tip, model ve renkte plastik çakmakları kendi satış stantları ve her beğeniye hitap edecek alternatifleri ile müşterilerine ulaştırmaktadır. Gıda toptancıları ve doğrudan satıcılar için çakmak toptancılığı hizmeti sunan Çakmakçı Ticaret, 2004 yılından bu yana faaliyetine devam etmekte, sektörünün önde gelen firmaları arasındaki yerini korumaktadır. 


Plastik Çakmak ürünleri ile çakmak ihtiyacınız daha düşük maliyetlerle daha kolay tedarik edilebilir oldu, artık cebimize kadar girdi

Çakmakcı Ticaret ve Lüks Hırdavat Toptancılığı | 2024